Počet položek v košíku: 0 0,- Kč

Plastikové modely pro začátečníky

Chcete začít skládat plastikové modely, ale nevíte kde začít? Připravili jsme pro Vás v tomto článku pár tipů, jak zjednodušit Vaše začátky.

 

1.   Vhodný výběr modelu

Nejdůležitější pro začínajícího modeláře je, aby byl schopen v krátkém časovém úseku postavit model v takové kvalitě, s kterou bude spokojen. To znamená, že první model by měl být jednoduchý a snadno sestavitelný. Příkladem můžou být modely ze série EasyKit, které není potřeba lepit ani barvit. Vše se zacvaká do sebe a hotovo je za pár minut. Pro modeláře, který si chce vychutnat vůni lepidla a ukázat své výtvarné umění je možné doporučit modely z řady Micro Wings, které jsou v měřítku 1:144 a obsahují okolo 20 dílků. Pokud 20 dílků nestačí, je zde ještě série Airfix Starter, která je v měřítkách 1:72 a 1:32 a obsahuje zhruba od 50 do 80 dílků. Výhodou je i to, že součástí balení je lepidlo, štětec a barvičky.

2.   Vybavení je základ

Potom, co máte vybraný správný model a chcete se stát opravdovým modelářem, musíte si vybavit svoji dílnu. V počátcích není potřeba vydávat vysoké sumy za pokročilé vybavení, které v začátcích ani nevyužijete. Zde je pár základních pomůcek, které jsou vhodné pro začátečníky.

-        Nůžky nebo kleštičky – Pomůcka vhodná na oddělení dílů od rámečku.

-        Skalpel, malé pilníky, brusný papír – Všechny tyto pomůcky jsou vhodné na začišťování dílů. U brusných papírů je potřeba vybrat správnou zrnitost, což pro začátečníka znamená zrnitost okolo 600 na větší nerovnosti a zrnitost 800 – 1200 pro menší nerovnosti.

-        Izolepy – Ty jsou potřeba pro krytí částí, kam se nesmí dostat barva. Je možné pořídit speciální modelářskou maskovací pásku, která tolik nelepí a nezanechává stopy po lepidle.

-        Lepidlo – Možné je vybírat mezi speciálními modelářskými lepidly nebo klasickými vteřinovými lepidly.

-        Barvy, ředila a štětce – Pro začátečníky jsou dobré akrylové vodou ředitelné barvy. Jejich výhodou je dobrá kryvost a rychlé schnutí. Nevýhodou je naopak, že špatně kryjí mastný povrch.

3.   Jdeme stavět

Potom co už máte vhodné vybavení, je čas se vrhnout na samotnou stavbu modelu. Důležité je si dobře prostudovat návod, aby modelář věděl, jak jdou jednotlivé kroky za sebou. Dále je dobré nabarvit malé dílky přímo v rámečku, protože se to na hotovém modelu špatně dělá.

Pro oddělování dílků od rámečku používejte nůžky nebo kleštičky a oddělené díly začisťujte brusným papírem. Než začnete lepit jednotlivé díly k sobě, je dobré vyzkoušet, jak jednotlivé dílky k sobě sedí bez lepidla. Poté nanášejte lepidlo štětečkem nebo párátkem či špejlí. Lepidlo dávejte jenom na spoje k tomu určené a nechte pořádně zaschnout.

Potom co máte model slepený, je čas vrhnout se na barvení. Nejdříve si izolepou zakryjte čiré díly kabiny, abyste je nezanesli barvou. Začínejte nejdříve nanášet světlé barvy a postupně přecházejte k tmavším. Pokud balení obsahuje obtisky, dejte je do teplé vody a po oddělení od nosného papíru opatrně pinzetou na požadované místo. Pro odstranění přebytečného vzduchu můžete použít molitan.

Teď už máte v podstatě hotovo. Jestli chcete dovést Váš model k úplné dokonalosti, můžete ho nalakovat, případně upravit patinu. Přejeme hodně štěstí ve Vašich modelářských začátcích.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace